W tym artykule skupimy się podstawach podstaw, czyli jak w ogóle zacząć grać i czego tak naprawdę potrzebujemy na start. O podstawowych podręcznikach, kościach, sprzęcie do gry online itd. Jeżeli chcielibyście zacząć swoją przygodę z sesjami RPG, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Was.

Podręczniki do Warhammera 2ed

“Warhammer – Księga Zasad” to główny podręcznik, który w zupełności Wam wystarczy na początek. Opisuje on między innymi:

Tworzenie postaci- rozdział opisuje 4 rasy, którymi możemy grać, człowieka, elfa, krasnoluda i niziołka. Pokazuje system losowania cech, opisuje umiejętności, zdolności, które może uzyskać nasza postać oraz profesje (zawody) których postać będzie mogła się wyuczyć.

Ekwipunek i sprzęt- postać nie posiadająca chociażby sztyletu nie zajdzie w grze raczej za daleko (chociaż są postaci którym się to uda). W podręczniku są opisane bronie, pancerze i przedmioty dodatkowe wraz ze statystykami, opisami i cenami. Pozwoli to Wam na dość dokładne zapoznanie się ze sprzętem dostępnym w Warhammerze. Tu zapraszam Was do innych materiałów na ten temat:

Walkę- podręcznik opisuje wszystkie podstawowe zasady dotyczące walki w Warhammerze. Jeżeli je przeczytacie będziecie gotowi do walki nawet z najstraszniejszym wrogiem. Opisuje też podstawowe elementy stosowane w walce, takie jak parowanie, unik, strzał z broni zasięgowej czy szarża.

Magię- “Księga zasad” dość precyzyjnie opisuje czym jest magia i jak z niej korzystać. Opisuje Osiem Kolegiów Magii, czyli organizacji używających jednego z ośmiu Wiatrów Magii. Opisane są też same zaklęcia każdego z kolegiów oraz konsekwencje nieudanej próby rzucania zaklęć.

Religie i opis świata- na dalszych stronach podręcznika znajdziecie między innymi opisy bogów, w których wierzą mieszkańcy świata, oraz ogólny opis świata który w zupełności wystarczy Wam na początek. Każdy z bogów ma swoich wiernych i co za tym idzie również kapłanów, akolitów oraz świątynie.

Jak możecie wywnioskować, na początek potrzebujecie tylko jednego podręcznika. Kolejne możecie kupować jak już się wciągniecie i rozegracie kilka sesji.

Kości do gry w RPG

W zasadzie wystarczą Wam dwie kości dziesięciościenne- na jednej muszą być cyfry od 0 do 9, a na drugiej liczby dziesiętne czyli 10,20,30,40.. aż do 00. Rzucając tymi dwiema kośćmi jedna wskaże wam cyfrę, a druga liczbę na przykład 9 i 30 co oznacza, że wyrzuciliście 39. Jeśli pojawią się wyniki 1 i 00 oznacza to że wyrzuciliście 01, a jeżeli na kościach pojawi się 0 i 00, wynik odczytujemy jako 100.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie abyście wyposażyli się pełen zestaw 7 kości od k4 (czterościenna) do k20 (dwudziestościenna). Dodatkowo możecie się pokusić o nabycie kości zdobionych, czy nawet metalowych. Pamiętajcie tylko aby liczby i cyfry były czytelne.

Karta postaci i akcesoria do pisania

Na karcie zapisujemy informacje dotyczące bohatera- jego umiejętności, zdolności, statystyki czy posiadane przedmioty. Część informacji na karcie dynamicznie się zmienia, dlatego powszechną praktyką jest stosowanie ołówka i gumki. W te akcesoria także warto się zaopatrzyć, choć istnieje spora szansa na to, że Mistrz Gry będzie miał ołówki w niekończącej się ilości dla wszystkich graczy.

Jak znaleźć drużynę i Mistrza Gry do sesji RPG

Posiadając już zestaw kości i będąc po lekturze podręcznika, możecie już rozglądać się za drużyną. W internecie są strony internetowe jak ta oraz fora internetowe, ale ja osobiście polecam grupy na Facebooku. Wystarczy w szukajkę (miejsce do wyszukiwania na stronie) na Facebooku wpisać frazę “RPG online”, albo “RPG” i miasto które nas interesuje, aby znaleźć grupy pasjonatów, którzy często zamieszczają informacje o tym, że szukają osób do gry w danym systemie.

Następnie trzeba się oczywiście do takich osób odezwać i umówić na sesje. Ot i cała filozofia. Pewnie osoby te, podobnie jak ja z moimi graczami, poproszą Cię o przedstawienie się i opisanie dlaczego chcesz grać w RPG. Nie traktujcie tego jak CV i staranie się o pracę, choć trochę to tak wygląda. Osoba po drugiej stronie chce sprawdzić wasze zaangażowanie i upewnić się, czy na pewno jesteście zdecydowani i czy pojawicie się na sesji.

Gdy półtorej miesiąca temu w październiku 2020 zamieściłem ogłoszenie że szukam nowych graczy do nowej drużyny, odpowiedziało mi 20 osób, z czego na samą sesję dotarło 5. Oznacza to że gdy nowo poznana osoba napisze mi że chce ze mną zagrać, statystycznie (podkreślam- statystycznie) jest 25% szans, że osoba ta faktycznie na sesji się pojawi.

Napiszcie więc kilka zdań o sobie i (jeżeli jesteście początkujący) nie bójcie się napisać że nigdy wcześniej nie graliście, ale bardzo wam się to podoba i chcecie spróbować. Że jesteście pewni, że macie przestrzeń i czas na sesje i nie wycofacie się po dwóch tygodniach. No chyba że w praktyce okaże się że RPG nie jest was, a tak też może się przecież zdarzyć.

Sesji RPG online

Czasami jest tak, że gracze nie mogą się spotkać. Powodów mogą być setki- nie ma miejsca na grę, mieszkamy daleko od siebie, czy, jak obecnie, mamy pandemię na świecie. Czasami też ludzie po prostu wolą grać online (chociaż jest to mały procent graczy). W takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą technologia. 

I tu zapraszam do innych artykułów o sesjach online.